رالی - یدک کش کرج

رالی - یدک کش کرج امداد خودرو فلاحی


یدک کش کرج توانایی حمل خودرو ها با هر مشکل را دارد. مانند بسیاری از چیزهای موجود در خودروهای مدرن، قطعه دنده ساده ای به نام دیفرانسیل شناخته می شود. این قطعه موضوع اصلاح و آزمایش مداوم بوده است. این قطعه شامل طیف وسیعی از انواع هر کدام با مزایا و معایب خاص خود می شود. دیفرانسیل ها قطعات جالب و مهم در خودرو ها و وسایل نقلیه هستند. در این مقاله از امداد خودرو فلاحی در مورد دیفرانسیل خودرو و انواع آن ها صحبت می‏کنیم.

عنوان یدک کش کرج
نویسنده علی فکریان
دپارتمان اوج شید
تعداد کلمه 1733 کلمه
مدت زمان مطالعه 17 دقیقه

فهرست مطالب

دیفرانسیل چیست و چرا باید در خودرو ها وجود داشته باشد؟

انواع دیفرانسیل ها برای استفاده در شرایط مختلف رانندگی

دیفرانسیل های قفل شده نیاز اصلی خودرو های Off-Road

دیفرانسیل جوش داده شده یا کویل مناسب چرخاندن آسان هر دو چرخ

کلاچ مکانیکی LSD قطعه تبدیل دیفرانسیل باز به نوع قفل شده

نتیجه گیری در مورد استفاده از دیفرانسیل های خودرو

سوالات متداول در مورد انواع مختلف و استفاده از دیفرانسیل ها

فهرست تصاویر

دیفرانسیل 1دیفرانسیل

دیفرانسیل 2 Off-road

دیفرانسیل 3 کلاچ LSD

دیفرانسیل چیست و چرا باید در خودرو ها وجود داشته باشد؟

بهترین خودرو یدک کش باید دیفرانسیل عقب یا دو دیفرانسیل باشد. دیفرانسیل برای اجازه دادن به چرخ های نصب شده روی یک محور برای چرخش مستقل از یکدیگر است. اولین نمونه شناخته شده استفاده از آن در چین در هزاره اول پیش از میلاد ثبت شده است. اگرچه این مدت‌ها قبل از اختراع خودرو بود، گاری‌ها، واگن‌ها و ارابه‌ها همچنان با مشکلاتی دست و پنجه نرم میکردند. مانند مشکل لیز خوردن یا کشیدن چرخ هنگام پیچیدن، افزایش فرسودگی و آسیب رساندن به جاده‌ها رنج می‌بردند. نمونه ای از دیفرانسیل را در دیفرانسیل 1 مشاهده میکنید.

بهترین خودرو یدک کش در ایران معمولا وانت نیسان یا خودرو های شبیه به آن است. ظهور موتورهایی که به جای اسب ها برای کشیدن وسیله مشکل جدیدی را برای غلبه بر آن اضافه کرد. اینکه چگونه می توان چرخش مستقل را در حالی که هنوز می توان هر دو چرخ را به حرکت درآورد. اولین خودروها تلاش نمی کردند، آنها فقط یک چرخ را روی یک محور مستقل به حرکت در می آوردند.

دیفرانسیل 1دیفرانسیل

دیفرانسیل - یدک کش کرج
دیفرانسیل – یدک کش کرج امداد خودرو فلاحی

اما این کمتر از حد ایده آل بود. زیرا به این معنی بود که آنها ضعیف بودند. یدک کش کرج با استفاده از بهترین خودرو ها آماده ارائه خدمات حمل خودرو است. مشکلات کششی مکرر در هر چیزی غیر از زمین صاف و محکم داشتند. این در نهایت منجر به توسعه دیفرانسیل باز شد. این اتفاق قبل از اینکه سایر مدل ها برای غلبه بر شرایط رانندگی پیچیده توسعه داده شوند افتاد.

انواع دیفرانسیل ها برای استفاده در شرایط مختلف رانندگی

دیفرانسیل باز:

یک دیفرانسیل در ابتدایی ترین شکل خود شامل دو نیمه از یک محور با یک چرخ دنده در هر انتها است. بهترین خودرو یدک کش دارای قدرت موتور بالا و استحکام بالا است. توسط یک دنده سوم به هم متصل شده اند و سه ضلع مربع را تشکیل می دهند. این معمولاً با یک دنده چهارم برای استحکام بیشتر تکمیل می شود و مربع را تکمیل می کند. سپس این واحد پایه با یک چرخ دنده حلقه ای که شامل چرخ دنده های پایه است تکمیل می شود. این چرخ دنده حلقه ای اجازه می‏دهد تا چرخ ها با اتصال به محور محرک به حرکت درآیند. جهت مشاهده مقاله های بیشتر به emdadkhodrofalahi.ir مراجه نمایید.

این آرایش چرخ دنده ها دیفرانسیل نوع باز را تشکیل می دهد و رایج ترین نوع دیفرانسیل خودرو است. یدک کش کرج ارائه دهنده خدمات امداد. سیستم های پیچیده تر از این نوع مشتق می شوند. عمدتاً بر روی اجازه دادن به محور چرخش مؤثرتر با سرعتی سریعتر از چرخ داخلی تمرکز دارد. زمین بیشتری را می پوشاند و همچنین از این واقعیت سود می برد که طراحی اولیه آن نسبتاً ارزان است.

عیب این نوع این است که گشتاور را به طور مساوی بین دو چرخ توزیع می کند. با بهترین خودرو یدک کش میتوانید از بابت جابجایی خودرو خود مطمئن باشید. بنابراین مقدار نیرویی که می‏تواند از طریق چرخ ها منتقل شود توسط چرخی با ضعیف ترین چسبندگی محدود می شود. پس از رسیدن به مرز کشش هر دو چرخ، چرخی که میزان کشش کمتری دارد شروع به چرخیدن می کند. این مورد محدودیت را بیشتر کاهش می‏دهد زیرا حتی مقاومت کمتری از چرخی که در حال چرخش است وجود دارد.

دیفرانسیل های قفل شده نیاز اصلی خودرو های Off-Road

دیفرانسیل قفل شده یا قفل شونده نوعی تغییر است که در برخی از وسایل نقلیه یافت می شود. با یدک کش کرج میتوانید در هر زمان و مکان خدمت امداد بگیرید. در اصل یک دیفرانسیل باز با قابلیت قفل شدن برای ایجاد یک محور ثابت به جای یک محور مستقل است. این می تواند به صورت دستی یا الکترونیکی بسته به فناوری خودرو اتفاق بیفتد. نمونه ای از خودرو Off-Road را در دیفرانسیل 2 مشاهده میکنید.

مزیت دیفرانسیل قفل شده این است که می تواند کشش بسیار بیشتری نسبت به دیفرانسیل باز داشته باشد. از آنجایی که گشتاور به طور مساوی 50/50 تقسیم نمی شود، می تواند گشتاور بیشتری را به چرخی هدایت کند. معمولا بهترین خودرو یدک کش دیفرانسیل عقب است. باید  این حالت بهترین کشش را دارد و در هر زمان معین توسط کشش پایین چرخ دیگر محدود نمی شود. بعید است با خودرو معمولی روی زمین ناهموار بروید. پس کشش لاستیک و فرسودگی پیچ ها در محور ثابت خودرو شما کمتر مشکل ساز است. امداد خودرو فلاحی ارائه دهنده مقاله های مکانیک.

دیفرانسیل 2 Off-road

خودرو آفرود - یدک کش کرج
خودرو آفرود – یدک کش کرج امداد خودرو فلاحی

یکی از معایب دیفرانسیل های قفل شده، اتصال نامیده می شود. زمانی رخ می دهد که انرژی دورانی (گشتاور) اضافی در گیربکس ایجاد می شود و باید آزاد شود. حمل خودرو های مختلف برای یدک کش کرج بسیار ساده است. معمولاً با خروج چرخ ها از زمین برای تنظیم مجدد موقعیت حاصل می شود. یا به سادگی قفل ها را زمانی که دیگر مورد نیاز نیستند آزاد کنید.

یک لوله مقوایی بلند را تصور کنید که در هر انتها نگه داشته شده است. سپس لوله را در جهت مخالف بچرخانید تا جایی که دیگر نتواند در مقابل نیرو مقاومت کند و خم شود. این به این دلیل است که چرخ‌ها با سرعت‌های متفاوتی حرکت می‌کنند. محورها را می‌پیچد و فشار بیشتری به دنده‌ها وارد می‌کند. برای استفاده از بهترین خودرو یدک کش نیاز به مهارت بالا است. اما بار روی چرخ‌ها و افزایش کشش آن‌ها برای جلوگیری از لغزش لاستیک‌ها برای کاهش فشار کافی است.

دیفرانسیل جوش داده شده یا کویل مناسب چرخاندن آسان هر دو چرخ

دیفرانسیل های جوش داده شده اساساً مانند دیفرانسیل قفل شده هستند. با این تفاوت که به طور دائم از یک دیفرانسیل باز به یک محور ثابت جوش داده شده اند. این مدل دیفرانسیل سیم پیچ نیز نامیده می شوند. معمولاً فقط در شرایطی انجام می‏شود که چرخاندن همزمان هر دو چرخ آسان تر است. یدک کش کرج میتواند در جابجایی خودرو ها کمک کند. به عنوان مثال، در اتومبیل هایی که برای دریفت در نظر گرفته شده اند. شما میتوانید برای استفاده از خدمات امدادی به emdadkhodrofalahi.ir مراجعه کنید.

معمولاً توصیه نمی‌شود تا از این نوع استفاده کنید. زیرا گرمای حاصل از جوشکاری می‌تواند استحکام قطعه را به خطر بیندازد و خطر خرابی فاجعه‌بار قطعه را افزایش دهد. احتمالاً باعث منفجر شدن دنده‌های دیفرانسیل و ایجاد خطری برای سایر کاربران جاده و عابران پیاده شود.

دیفرانسیل لغزش محدود:

کار LSD برای ترکیب مزایای دیفرانسیل باز و قفل شده از طریق یک سیستم پیچیده تر است. برای بهترین خودرو یدک کش میتوانید به آسانی و بدون مشکل خودرو را جابجا کنید. دو دسته وجود دارد که از اشکال مختلف مقاومت برای رسیدن به یک اثر استفاده می کنند.

کلاچ مکانیکی LSD قطعه تبدیل دیفرانسیل باز به نوع قفل شده

نوع LSD همان چرخ دنده مرکزی را که در دیفرانسیل باز دیده می‏شود با یک جفت حلقه فشار احاطه می‏کند. که روی دو مجموعه از صفحات کلاچ که در کنار چرخ دنده ها قرار گرفته اند، نیرو وارد می کند. این مقاومت در برابر چرخش مستقل چرخ‌ها را ایجاد می‌کند، اثر دیفرانسیل را از باز به قفل تغییر می‌دهد. این مورد باعث افزایش کشش این نوع در دیفرانسیل باز می‌شود. نمونه ای از این کلاچ را در دیفرانسیل 3 مشاهده میکنید.

در این برش می توانید حلقه های فشار (همچنین برش خورده) اطراف چرخ دنده های مرکزی را مشاهده کنید. توسط پین های چرخ دنده مرکزی که به سطوح شیب دار در حال چرخش فشار می‏آورند از هم جدا می‏شوند. این حرکت حلقه های فشار روی بسته های کلاچ (زرد و آبی) را به دو طرف فشار می دهد. مقاومت ایجاد می کند و رفتار محور را از حالت باز به اثر ثابت تغییر می دهد. یدک کش کرج ارائه دهنده خدمات فنی جابجایی خودرو. جهت مشاهده مقاله های حوزه مکانیک به  emdadkhodrofalahi.ir مراجعه نمایید.

دیفرانسیل 3 کلاچ LSD

کلاج lsd - یدک کش کرج
کلاج lsd – یدک کش کرج امداد خودرو فلاحی

نتیجه گیری در مورد استفاده از دیفرانسیل های خودرو

دیفرانسیل قطعه ای مهم در سیستم انتقال قدرت خودرو هاست. در هر نوع خودرو این قطعه میتواند اندازه و مکانیزم مختلفی داشته باشد. مثلا در خودرو های دو یا چند دیفرانسیل نحوه کار، اتصال، خصوصیات حرکتی و ابعاد دیفرانسیل ها متفاوت اند. یا در خودرو های مسابقه ای، مخصوصا خودرو های رالی، باید از دیفرانسیل های مخصوص استفاده شود. این مورد در انجام کار های مختلف در حین مسابقات موثر است. اما در خودرو های معمولی و شهری نیازی به استفاده از دیفرانسیل های خاص نیست. شما باید به استفاده درست از خودرو ها واقف باشید تا مشکلی برای آن ها پیش نیاید.

سوالات متداول در مورد انواع مختلف و استفاده از دیفرانسیل ها

  • دیفرانسیل خودرو ها به چند نوع تقسیم میشوند؟

پاسخ: انتقال قدرت خودرو ها به سه نوع اصلی 4WD(دو دیفرانسیل)، RWD(دیفرانسیل عقب) و FWD(دیفرانسیل جلو) تقسیم می شوند. نوع AWD جدیدترین نوع است که در آن هر چرخ به صورت مستقل میتواند کشش مطلوب را داشته باشد. بهترین خودرو یدک کش از نوع دیفرانسیل عقب هستند.

  • چه چیزی باعث توسعه دیفرانسیل های باز شد؟

پاسخ: اولین خودروها تلاش نمی کردند، آنها فقط یک چرخ را روی یک محور مستقل به حرکت در می آوردند.

  • مزیت دیفرانسیل قفل شده چیست؟

پاسخ: مزیت دیفرانسیل قفل شده این است که می تواند کشش بسیار بیشتری نسبت به دیفرانسیل باز داشته باشد. از آنجایی که گشتاور به طور مساوی 50/50 تقسیم نمی شود، می تواند گشتاور بیشتری را به چرخی هدایت کند.

جهت کسب اطلاعات در مورد یاتاقان به مقاله بررسی یاتاقان در امداد خودرو فلاحی مراجعه نمایید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *