خودروبر کرج را می‌توانید هر روز از امداد خودرو فلاحی با ارزان ترین قیمت کفی خودروبر دریافت کنید.  ورود آب یا هر مایعی می‌تواند باعث سایش شدید، آسیب، خرابی یا حتی از بین رفتن اجزا یا سیستم شود. این در حالی است که مایعات دیگری مانند آب، روغن و سوخت در مسیر بسیاری از اجزای خودرو جریان دارند و باعث خنک شدن خودرو یا روانکاری موتور و سایر اجزا می‌شوند.

بنابراین قطعاتی که وظیفه آب بندی و عایق کاری در سیستم‌های مختلف را بر عهده دارند، نقش مهمی در سلامت و عملکرد فنی خودرو دارند. کاسه نمدی یکی از آنهاست. برای آشنایی بیشتر با این دستگاه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

کاسه نمد چیست و چه وظایفی در خودرو دارد

وظایف نمد را می توان به این صورت عنوان کرد

بررسی ساختار و اجزای کاسه نمد با خودروبر

مورد اول : فنر در کاسه نمد چه کاربردی دارد

مورد دوم : بررسی واشر در کاسه نمد و نقش آن

مورد سوم : بررسی نمد و مواد مختلف تشکیل دهنده آن

چه عواملی در انتخاب کاسه نمد موثر می باشد

بررسی انواع کاسه نمد ماشین با امداد خودرو

کاسه نمد پلوس  و چه کاری انجام می دهد

آشنایی با کاسه نمد گیربکس و کارایی های آن

کاسه نمد میل سوپاپ چیست و چه عملکردی دارد

آشنایی با کاسه نمد میل لنگ و توضیحات آن

خرابی کاسه نمد  در خودرو چه نشانه هایی دارد

نتیجه گیری آشنایی با انواع نمد ها در خودرو در خودروبر کرج

سوالات متداول در خرابی نمد ها و قیمت کفی خودروبر

فهرست تصاویر

خودروبر 1 ساختار تشکیل دهنده کاسه نمد

خودروبر 2  کاسه نمد و عوامل انتخاب آن

خودروبر 3 آشنایی با میل لنگ و کارایی آن

کاسه نمد چیست و چه وظایفی در خودرو دارد

کاسه نمدی یا کاسه نمد شعاعی یکی از قطعات آب بندی یا عایق خودرو است که در شفت‌ها استفاده می‌شود. وظیفه آب بندی آن‌ها را بر عهده دارد. نام آن ممکن است مربوط به استفاده‌های گذشته از نمد برای آب بندی اتصالات شفت، بلبرینگ و غلتک باشد. نمد در این اتصالات از نفوذ سیالاتی مانند آب یا روغن به داخل یا خارج محفظه محور یا قطعات مشابه جلوگیری می‌کند.

از کاسه‌های نمدی برای آب بندی محفظه‌های حاوی مایعات مختلف نیز استفاده می‌شود. اما کاربرد اصلی آن برای اتصال قطعات دوار مانند شفت‌های دوار می‌باشد. این قطعات برای حرکت آزادانه و جلوگیری از اصطکاک نیاز به روغن کاری و روغن کاری دارند. اما این روغن نباید به قسمت‌های دیگر نفوذ کند، اینجاست که کاسه نمدی کارایی خود را نشان می‌دهد. به خودروبر 1توجه کنید.

عنوان خودروبر کرج
نویسنده ملیحه نعمتی
دپارتمان اوج شید
تعداد کلمات کلمه
مدت زمان مطالعه دقیقه

وظایف نمد را می توان به این صورت عنوان کرد

 • جلوگیری از اتلاف نفت با جلوگیری از نشت
 • از ورود آلاینده‌ها و ذرات گرد و غبار به اجزای روغن جلوگیری می‌کند
 • جلوگیری از نفوذ آب به اجزا و تداخل آب و روغن
 • از تماس چرخاندن قطعات فلزی و ایجاد اصطکاک بین آنها جلوگیری می‌کند و به عملکرد روان آنها کمک می‌کند.

البته این وظایف جزو وظایف اصلی و کلی کاسه نمدی یعنی عایق بندی قطعات متحرک و محفظه حاوی سیال نیز می باشد. این وظیفه اصلی را می‌توان به عنوان پوشاندن شکاف بین یاتاقان‌ها و شفت‌هایی که برای اهداف عایق در مقابل یکدیگر حرکت می‌کنند خلاصه کرد.

در صورت خرابی خودرو می‌توانید با امداد خودرو فلاحی تماس بگیرید. برای دریافت قیمت کفی خودروبر و مشاوره‌ی رایگان کارشناسان در هر ساعتی از روز به شما کمک خواهند کرد.

خودروبر 1 ساختار تشکیل دهنده کاسه نمد

بررسی ساختار و اجزای کاسه نمد با خودروبر کرج

در نگاه اول، یک کاسه نمدی اغلب شبیه یک واشر ساده و کمی ضخیم است. اما این قسمت ساده پیچیدگی خاصی دارد. احتمالاً به همین دلایل پیچیده، کاسه‌های نمدی با وجود سادگی بسیار گران هستند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که اندازه و جنس کاسه‌های نمدی متفاوت است که این موضوع مربوط به مکان‌های مختلف استفاده از آن ها می‌باشد. مثلاً کاسه نمدی پلاس و کاسه نمدی دنده قطعاً یک اندازه نیستند و مواد نیز با توجه به حساسیت متفاوت است.

اما به طور کلی کاسه نمدی از سه قسمت اصلی فنر، نمد و واشر تشکیل شده است. شما با قیمت کفی خودروبر مقرون به صرفه می‌توانید ماشین‌تان را در صورت خرابی به نزدیک ترین تعمیرگاه حمل کنید.

مورد اول : فنر در کاسه نمد چه کاربردی دارد

این قطعه معمولا فلزی است و بین نمد و واشر قرار می‌گیرد. از فنرها برای ایجاد خاصیت ارتجاعی در کاسه نمدی استفاده می‌شود تا قطعه به خوبی در موقعیت مورد نظر خود قرار گیرد و کار آب بندی خود را به خوبی انجام دهد. کاسه نمدی توسط فنرها در جای خود ثابت می‌شود و در اثر فشار یا ضربه به طرفین یا طولی حرکت نمی‌کند.

جنس فنر بستگی به محل استفاده از کاسه نمدی دارد. به عنوان مثال اگر از این قسمت برای آب بندی استفاده می شود و امکان تماس با آب وجود دارد از فولاد ضد زنگ می‌باشد. خودروبر کرج به صورت شبانه روز با تیم حرفه‌ای emdadkhodrofalahi مشتریان خدمات ارائه می‌دهد.

مورد دوم : بررسی واشر در کاسه نمد و نقش آن

این قطعه در لبه داخلی کاسه نمدی قرار می‌گیرد و از لاستیک مقاوم در برابر سایش ساخته شده است که به چسبیدن کامل قطعه به دیواره شفت یا یاتاقان کمک می‌کند تا از اصطکاک جلوگیری کند. وجود واشر به گونه ای است که حتی لرزش‌های جزئی قطعه کار، مانعی در سفتی کاسه نمدی ایجاد نمی‌کند و این قطعه را در جای خود نگه می‌دارد.

شما در هر نقاط از شهر که باشید با قیمت کفی خودروبر مناسب می‌توانید با شماره 09190303476 تماس بگیرید. به قسمت خودروبر 2 توجه نمایید.

مورد سوم : بررسی نمد و مواد مختلف تشکیل دهنده آن

بسته به اینکه چقدر گرما، ضربه و فشار می‌تواند تحمل کند، نمد از مواد مختلفی مانند لاستیک فشرده، چرم، سیلیکون یا تفلون ساخته می‌شود. ساختار نمدی عمدتاً دارای سه قسمت است: نوار لبه، نوار لبه و سمت حذف گرد و غبار. لبه گردگیر نمدی معمولاً شیاردار و به صورت یک سطح دایره‌ای راست یا یک سطح دایره‌ای سمت چپ طراحی می‌شود.

یکی از آنها با توجه به موقعیت استفاده از کاسه نمدی انتخاب می شود. اگر ماشین تان به تعمیر نیاز دارد کافیست با خودروبر کرج تماس بگیرید. تیم حرفه‌ای emdadkhodrofalahi خیلی سریع در محل اعزام خواهند شد.

خودروبر 2  کاسه نمد و عوامل انتخاب آن

چه عواملی در انتخاب کاسه نمد موثر می باشد

البته کاسه‌های نمدی بدون فنر و یا حتی کاملا یک تکه نیز به شکل واشر لاستیکی طراحی شده‌اند. هر کدام از این کاسه‌های نمدی با توجه به شرایطی که با آن روبرو هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از مهمترین معیارها عبارتند از:

 • فشارها و اختلافات ناشی از آن
 • تغییرات کلی گرما و دما
 • سرعت حرکت و نیروی چرخشی اجزای مربوطه
 • روش قرار دادن (عمودی یا افقی)
 • نوع مایع درگیر
 • قطعات چرخان خراب

نکته مهم دیگر در ساخت کاسه نمدی شکل لبه داخلی آن است. این فرم می‌تواند مستقیماً بر کارایی آن تأثیر بگذارد. در صورت خرابی خودرو با خودروبر کرج تماس بگیرید. تا خیلی سریع مشکل ماشین تان را تعمیر کنید.

بررسی انواع کاسه نمد ماشین با امداد خودرو فلاحی

کاسه‌های نمدی در قسمت‌های مختلف خودرو بخصوص قطعات هیدرولیکی که با نیروی چرخشی حرکت می‌کنند. در ضمن کاسه های نمدی با توجه به کارایی و محل استفاده دارای ساختار و مواد متفاوتی هستند. به عنوان مثال کاسه نمدی پلاس و کاسه نمدی انتقالی سایزهای متفاوتی دارند.

در نهایت، کاسه‌های نمدی در این قسمت‌ها می تواند از ماشینی به ماشین دیگر متفاوت باشد. اما برای کاسه‌های نمدی قطعات مختلف خودرو، نشانگرهای ثابتی وجود دارد که با توجه به عملکرد ضد سایش، عایق، آب بندی یا روغن کاری آنها اهمیت بیشتری دارد. بر این اساس کاسه‌های نمدی مهم و اصلی در خودرو به شرح زیر است:

کاسه نمد پلوس  و چه کاری انجام می دهد

نیروی تولید شده توسط موتور از طریق کلاچ، گیربکس و میل لنگ به دیفرانسیل منتقل می‌شود. در این مرحله نیرو از طریق دیفرانسیل به چرخ‌های اسپرت خودرو ارسال می‌شود. راه اصلی ارسال درایو به چرخ‌ها پلاس است که از یک طرف به دیفرانسیل و از طرف دیگر به چرخ‌های متحرک خودرو متصل می‌شود.

این قطعه در دو طرف دیفرانسیل نصب می شود، به ترتیب با هر چرخ ارتباط برقرار می کند و در محل اتصال چرخ به شکل یک اتصال است. انعطاف پذیر و متحرک، از شکستن علامت مثبت هنگام چرخش خودرو جلوگیری می‌کند. در ضمن کاسه نمدی پلاس یک قطعه پلاستیکی است که در محل اتصال پلاس به دیفرانسیل یا گیربکس قرار می‌گیرد. این قطعه از نشت روغن از جعبه دنده یا دیفرانسیل جلوگیری می‌کند. در برخی خودروها، کاسه نمدی پلاس کمک می‌کند تا پلاس با گیربکس هماهنگ شود.

آشنایی با کاسه نمد گیربکس و کارایی های آن

در یک گیربکس، دنده‌های زیادی روی هم قرار می‌گیرند. فعالیت هر چرخ دنده، میزان قدرت و گشتاور انتقال یافته از موتور به چرخ‌ها را تعیین می‌کند. هر دنده نشان دهنده سرعت دنده در شیفتر کابین است. وجود این دنده‌ها در انواع گیربکس‌ها ثابت است اما نوع و تعداد آنها متفاوت است.

این چرخ دنده‌ها معمولاً در محفظه‌ای قرار می‌گیرند که ساختار گیربکس را تشکیل می‌دهد. علاوه بر چرخ دنده‌ها، گیربکس‌ها معمولاً حرکت چرخشی را از طریق سه محور خروجی، یک شفت ورودی و یک شفت میانی منتقل می‌کنند. بنابراین در این قسمت مقدار زیادی روغن برای روانکاری حرکت محو‌ها و چرخ دنده‌ها وجود دارد که به آن روغن گیربکس می‌گویند.

روغن، معمولا در یاتاقان‌ها، به حرکت نرم شفت کمک می‌کند. کاسه نمدی گیربکس از یاتاقان‌ها و روغن داخل آن‌ها در برابر نفوذ ذرات کثیفی محافظت می‌کند. اکنون در خودروبر 3 با ما همراه شوید.

کاسه نمد میل سوپاپ چیست و چه عملکردی دارد

باز و بسته شدن سوپاپ‌های موتور توسط میل بادامک انجام می‌شود. زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها نیز مسئول میل بادامک است. این تنظیم زمان از طریق اتصال تسمه تایم بین میل بادامک و میل لنگ انجام می‌شود. روغن کاری این قطعه در فرآیند کار آن بسیار مهم است.

به این ترتیب کاسه نمدی میل سوپاپ یا میل بادامک نقش مهمی در عملکرد آن دارد. این کاسه نمدی در ابتدای میل سوپاپ و جایی که بلبرینگ‌های میل بادامک به بادامک‌ها و تسمه تایم متصل می‌شوند تا روغن به سرسیلندر و تسمه تایم نشت نکند استفاده می‌شود. کاسه نمدی ساقه از مواد مقاوم در برابر حرارت و فشار ساخته شده است.

برای دریافت قیمت کفی خودروبر با شماره 09190303476 تماس بگیرید. تیم مجرب emdadkhodrofalahi در هر ساعتی در محل شما ارائه خدمات می‌دهند.

خودروبر 3 آشنایی با میل لنگ و کارایی آن

آشنایی با کاسه نمد میل لنگ و توضیحات آن

میل لنگ یکی از اجزای اصلی موتور خودرو است که حرکت خطی پیستون‌ها را به حرکت دورانی تبدیل می‌کند. میل لنگ از طریق بلبرینگ روی بلوک سیلندر نصب می‌شود. این قسمت نیروی مورد نیاز برای چرخش دینام، پمپ هیدرولیک فرمان، پمپ روغن، کمپرسور کولر و پمپ آب را تامین می‌کند و به کاسه‌های نمدی در دو انتها نیاز دارد.

میل لنگ توسط یک کاسه نمدی دو قسمتی پشتیبانی می‌شود:

 • پولی پشت :کاسه نمدی جلوی موتور
 • پشت فلایویل :کاسه نمدی پشت موتور

کاسه نمدی میل لنگ از مواد فنری و مقاوم در برابر حرارت و فشار ساخته شده است. البته کاسه نمدی جلو که به طور معمول پشت قرقره میل لنگ قرار می‌گیرد و از نفوذ روغن به داخل تسمه تایم جلوگیری می‌کند به دلیل نقش بیشتر یاتاقان‌ها در این قطعه با سایش بیشتری مواجه می‌شود. برای شناخت فیوز به مقاله قبلی بروید.

خرابی کاسه نمد  در خودرو چه نشانه هایی دارد

کاسه‌های نمدی از آن دسته قطعات خودرو هستند که باید به طور مرتب چک شوند. از آنجایی که یک کاسه نمدی شکست خورده می‌تواند بزرگ و دست و پا گیر باشد، برای نشانه‌های خرابی به این قسمت توجه ویژه‌ای داشته باشید. برخی از این علائم عبارتند از:

 • تمایز پر سر و صدا است
 • بدون روغن دیفرانسیل
 • نشت روغن بین شفت دنده دیفرانسیل
 • سوخت گیری موتور
 • گرد و غبار در اطراف کاسه نمدی می‌نشیند
 • دریچه هوای انتقال مسدود شده است

هر یک از این عوامل می‌تواند منجر به از بین رفتن لایه لاستیکی یا واشر کاسه نمدی شود و باعث از کار افتادن کل قسمت شود. توجه به این نکته ضروری است که خرابی کاسه نمدی می‌تواند آسیب جدی به دیفرانسیل‌ها، سرسیلندرها، سوپاپ ها و گیربکس‌ها وارد کند. بنابراین توجه به سلامت آن ضروری است. در صورت مشاهده خرابی و دریافت قیمت کفی خودروبر با قیمت ارزان با ما تماس بگیرید.

نتیجه گیری آشنایی با انواع نمد ها در خودرو در خودروبر کرج

به طور کلی، کاسه های نمدی عمر مفید خاصی دارند و پس از یک عمر مفید باید تعویض شوند. اما عوامل متعددی نیز می توانند باعث فرسودگی زودرس آنها شوند از جمله:

 • سطح مایع موتور، دیفرانسیل یا گیربکس پایین است
 • روغن کم
 • کاسه‌های نمدی بی کیفیت هستند
 • کاسه نمدی به درستی نصب نشده است

سوالات متداول در خرابی نمد ها و قیمت کفی خودروبر

 • میل لنگ توسط چه کاسه نمدی پشتیبانی می شود ؟

پولی پشت – پشت فلایویل

 • چه مواردی در انتخاب کاسه نمد موثر می باشد؟

تغییرات گرما و دما – نوع مایع – سرعت حرکت اجزای مربوطه و …

 • ساختار نمد دارای چند قسمت است ؟

3 قسمت : نوار لبه، نوار لبه و سمت حذف گرد و غبار

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *