سوخت و عدد اکتان - خودروبر کرج

سوخت و عدد اکتان - خودروبر کرج امداد خودرو فلاحی


خودروبر کرج آماده سوخت رسانی سیار در هر مکانی است. عبارت عدد اکتان اغلب با عملکرد ارائه شده توسط بنزین همراه است. این یک باور رایج است که اکتان بالاتر به معنای عملکرد بیشتر است. علاقه مندان اغلب به دنبال سوخت با اکتان بالاتر برای خودروهای خود هستند. اما این اصطلاح بسیار مورد بحث دقیقاً به چه معناست؟ آیا اکتان بالاتر همیشه چیز خوبی است؟ آیا همیشه باید از سوخت اکتان بالاتر استفاده کرد؟ آیا اکتان بالا یک عدد منفی است؟ چرا اکتان مهم است؟ در این مقاله از امداد خودرو فلاحی تا حد امکان به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

عنوان خودروبر کرج
نویسنده علی فکریان
دپارتمان اوج شید
تعداد کلمات 1649 کلمه
مدت زمان مطالعه 16 دقیقه

فهرست مطالب

خواص یک سوخت مناسب برای موتور های درونسوز بنزینی

فشار نسبتا پایین، عامل قابل پیش بینی بودن سوخت

عدد اکتان سوخت چیست و چه زمانی ابداع شد؟

درصد ایزواکتان و عدد اکتان دو موضوع جدا از هم ولی مرتبط!

استفاده از بنزین با عدد اکتان پایین دارای تاثیر منفی زیاد در موتور

آیا انتخاب سوخت با درجه اکتان بالاتر همیشه سودمند است؟

نتیجه گیری در مورد عدد اکتان مناسب برای خودرو ها

سوالات متداول در مورد عدد اکتان بنزین ها و موارد استفاده آن ها

فهرست تصاویر

عدد اکتان 1سوخت

عدد اکتان 2پیستون

عدد اکتان 3

خواص یک سوخت مناسب برای موتور های درونسوز بنزینی

خودروبر مهرویلا آماده ارائه خدمات امدادی متنوع در هر زمان و مکان است. برای درک اهمیت و کاربرد اکتان، ابتدا باید خواص یک سوخت مناسب برای یک موتور درونسوز بنزینی را درک کرد. مانند تمام موتورهای چهار زمانه، مخلوط هوا و سوخت فشرده شده و سپس توسط یک جرقه مشتعل می شود. یک انفجار کنترل شده ایجاد می‏شود که به نوبه خود پیستون را حرکت می دهد. نمونه ای از سوخت را در عدد اکتان 1 مشاهده میکنید.

اگر قبل شروع جرقه، سوخت در اثر حرارت زودتر مشتعل شود، عملکرد موتور را به طور کامل از بین می‏برد. قیمت مناسب و کیفیت خوب را با خودروبر مهرویلا تجربه کنید. به این اشتعال غیرمنتظره و زودهنگام کوبش می گویند. آنها کنترل نشده هستند و اجزای موتور برای چنین انفجارهای کنترل نشده ای طراحی نشده اند. پس می توانند صداهای ناخوشایند، ارتعاشات آزاردهنده و حتی آسیب به اجزای موتور ایجاد کنند. جهت مطالعه مقاله های بیشتر رد مورد خودرو و قطعات آن به وب سایت emdadkhodrofalahi.ir مراجعه نمایید.

عدد اکتان 1سوخت

سوخت - خودروبر کرج
سوخت – خودروبر کرج امداد خودرو فلاحی

فشار نسبتا پایین، عامل قابل پیش بینی بودن سوخت

این احتراق کنترل نشده و ناخواسته سوخت در موتورهای تراکم پایین نسبتا نادر است. به دلیل فشارهای نسبتاً پایینی که مخلوط هوا و سوخت تجربه می‏کند، سوخت عموماً به روشی قابل پیش بینی می‏سوزد. از خدمات خودروبر کرج کلیه خدمات عیب یابی سیار در محل می باشد. با این حال، موتورهای با کارایی بالا نسبت تراکم بالاتری دارند. شرایط فرسودگی می‏تواند عملکرد این موتورها را از بین ببرد. در این صورت موتور سر و صدای زیادی ایجاد می کند، می لرزد و حتی ممکن است آسیب دائمی ببیند. اینجاست که رتبه بندی اکتان سوخت مطرح می شود.

عدد اکتان سوخت چیست و چه زمانی ابداع شد؟

به زبان ساده، اکتان مقاومت سوخت در برابر احتراق خود به خودی، حتی در دماهای نسبتاً بالا است. خودروبر مهرویلا می‏تواند عیب یابی خودرو شما را در محل انجام دهد. با بیش از  هرچه رتبه اکتان بالاتر باشد، سوخت قابل پیش بینی تر رفتار می کند و می سوزد. کلمه اکتان از ایزواکتان گرفته شده است که خاصیت احتراق بسیار خوبی دارد. در برابر احتراق خود به خودی بسیار مقاوم است. برای تماس با امداد خودرو میتوانید به وبسایت امداد خودرو فلاحی مراجعه کنید.

بنابراین، رتبه اکتان یک سوخت، یک معیار است. عدد اکتان پس از آزمایش سوخت در برابر سوخت فوق العاده ایده آل استفاده می‏شود. وقتی به رتبه‌بندی اکتان نگاه می‌کنیم، ایزومرهای ایزواکتان خالص ۱۰۰ امتیاز استاندارد کسب می‌کنند. ناوگان خودرویی خودروبر کرج آماده ارائه خدمات خودرویی و امدادی در هر زمان و مکان هستند. در مقابل، ترکیب دیگری به نام هپتان n نمره صفر گرفت.

در سال 1926، گراهام ادگار کشف کرد افزودن ایزواکتان می‏تواند از کوبش در موتورهای احتراق داخلی جلوگیری کند. او موارد آزمایشی را توسعه داد که در آن استفاده از ایزواکتان ویژگی های خاصی را ارائه می کرد. در نهایت به عدد اکتان 100 که نرمال بود رسید. مجدداً با اجرای همان موتور آزمایشی با n-هپتان، نتایج آزمایش به «اکتان صفر» نرمال شد. از خدمات خودروبر مهرویلا پنچرگیری در محل است. نتایج این آزمایشات برای مرجع ثبت می شود. تمام ترکیبات مختلف بر اساس این دو معیار در مقیاس 0 تا 100 درجه بندی می شوند. سپس اعداد اکتانی مربوطه به آنها اختصاص می یابد.

درصد ایزواکتان و عدد اکتان دو موضوع جدا از هم ولی مرتبط!

نکته مهمی که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که درجه اکتان لزوماً درصد ایزواکتان سوخت نیست. این رتبه بندی مقاومت ترکیب سوخت در برابر اشتعال خود به خود نسبت به اندازه گیری استاندارد تعیین شده است. شما میتوانید برای بهره مندی از خدمات خودروبر کرج به emdadkhodrofalahi.ir مراجعه کنید.

بنابراین، سوخت مخلوط ممکن است درصد ایزواکتان بالایی نداشته باشد. با این حال، مقاومت آن در برابر اشتعال تحت فشار است که در نهایت به آن امتیاز اکتان می دهد. بنابراین سوخت اکتان بالا به موتور اجازه می‏دهد تا تراکم بسیار بالایی داشته باشد. یعنی فقط زمانی بسوزد که قرار باشد. این کار عملکرد مورد نیاز را فراهم می‌کند. انتقال برق بدون تند و سریع و راندمان سوخت بالا را ممکن می‌سازد.

استفاده از بنزین با عدد اکتان پایین دارای تاثیر منفی زیاد در موتور

پایین بودن رتبه اکتان سوخت توصیه شده می‏تواند تأثیر مضری بر عملکرد موتور و راندمان سوخت داشته باشد. امداد رسانی باتری خودرو از دیگر خدمات خودروبر مهرویلا است. موتور عصر جدید مجهز به سیستم تزریق سوخت پیشرفته و سنسورهایی در محفظه احتراق است. این سنسورها به راحتی می‏توانند انحراف از شرایط دما یا فشار مورد نظر را تشخیص دهند. نمونه ای از پیستون را در عدد اکتان 2 مشاهده میکنید.

هنگامی که سنسورها ضربه را تشخیص می دهند، سیستم تزریق سوخت پارامترهای مختلفی مانند زمان جرقه زنی را تغییر می‏دهد. با این کار اثرات منفی را کاهش دهد و ضربه را کاهش دهد. با این حال، تغییر تنظیمات می تواند بر عملکرد موتور و راندمان سوخت تأثیر بگذارد. خدمات سیار سوئیچ خودرو از دیگر خدمات خودروبر کرج است. بنابراین همیشه توصیه می شود از سوخت با درجه اکتان توصیه شده سازنده استفاده کنید. موتورهای کاربراتوری با پمپ های تغذیه ثقلی در مدیریت سوخت نسبت به موتورهای تزریق سوخت کارایی کمتری دارند.

عدد اکتان 2پیستون

پیستون - خودروبر کرج
پیستون – خودروبر کرج امداد خودرو فلاحی

نکته مهم دیگر در مورد اکتان این است که تنظیمات مختلف اکتان برای اهداف مختلف استفاده می‏شود. مثلا، درجه اکتان مورد استفاده در سوخت هواپیما با درجه اکتان مورد استفاده در وسایل نقلیه جاده ای متفاوت است. رتبه بندی اکتان مورد استفاده در وسایل نقلیه جاده ای، رتبه بندی اکتان تحقیقاتی یا RON نامیده می شود. جهت مطالعه مقاله های دیگر خودروبر مهرویلا به وب سایت امداد خودرو فلاحی مراجعه کنید.

بنابراین، سوخت های ارائه شده در پمپ بنزین های جداگانه دارای رتبه RON هستند. رتبه‌بندی‌های دیگری مانند عدد اکتان موتور(MON)، رتبه مقاومت در برابر ضربه(AKI) و میانگین RON و MON (R+M/2) وجود دارد. RON متداول‌ترین رتبه‌بندی مورد استفاده در جهان است، و برای همه مقاصد، تنها چیزی است که باید درباره آن بدانید.

آیا انتخاب سوخت با درجه اکتان بالاتر همیشه سودمند است؟

هر موتور طوری طراحی شده است که با یک درجه اکتان مشخص کار کند. از دیگر خدمات خودروبر کرج سوخت رسانی سیار به تمام مناطق است. مهم است که به آن درجه سوخت پایبند باشیم. هند بازاری حساس به قیمت است. اکثر خودروها عملکرد متوسط ​​تا متوسط ​​دارند. می توانند با سوخت معمولی RON 87 کار کنند که در همه جا استاندارد است. پر کردن سوخت با اکتان بالاتر هزینه بیشتری خواهد داشت و لزوماً مزیتی نسبت به سوخت استاندارد نخواهد داشت. جهت تماس با امداد خودرو میتوانید به وبسایت emdadkhodrofalahi.ir مراجعه کنید.

با این حال، اگر از ماشینی با کارایی بالا استفاده می‏کنید قطعاً باید توصیه گفته شده آن را دنبال کنید. اعزام مکانیک سیار خودروبر مهرویلا است. پایین رفتن از میزان اکتان توصیه شده به موتور خودرو شما فشار وارد می‏کند. حتی ممکن است باعث آسیب طولانی مدت شود. بنابراین، به عنوان یک قاعده کلی، به درجه اکتان توصیه شده توسط سازنده خودرو خود پایبند باشید. هرگز از این توصیه پایین نروید. اگر می‏توانید آن را بپردازید، می‏توانید درجه بالاتر سوخت را انتخاب کنید. حتی اگر هیچ مزیت عملکرد یا کارایی را ارائه ندهد. نمونه ی عدد اکتان را در عدد اکتان 3 مشاهده میکنید.

نتیجه گیری در مورد عدد اکتان مناسب برای خودرو ها

با توجه به موارد بالا در خواهیم یافت که از بنزین های با عدد اکتان بالا استفاده کنیم. پنچرگیری سیار در محل از خدمات خودروبر کرج می باشد. چرا که برای سلامت موتور بهتر هستند. در هر کشور استاندارد های پتروشیمی و سوخت ها متفاوت هستند. اما عدد اکتان به عنوان یک استاندارد جهانی است که در همه کشور های جهان استفاده میشود. همچنین دقت داشته باشید که سرویس کردن سیستم سوخت رسانی خودرو می تواند در بهینه شدن مصرف سوخت خودور شما تاثیر زیادی داشته باشد.

عدد اکتان 3

عدد اکتان - خودروبر کرج
عدد اکتان – خودروبر کرج امداد خودرو فلاحی

سوالات متداول در مورد عدد اکتان بنزین ها و موارد استفاده آن ها

  • چرا سوخت قابل پیش بینی میسوزد؟

پاسخ: به دلیل فشارهای نسبتاً پایینی که مخلوط هوا و سوخت تجربه می‏کند، سوخت عموماً به روشی قابل پیش بینی می‏سوزد. خودروبر مهرویلا آرزوی سالی پر روزی و پر برکت برای شما دارد.

  • عدد اکتان سوخت چیست؟

پاسخ: به زبان ساده، اکتان مقاومت سوخت در برابر احتراق خود به خودی، حتی در دماهای نسبتاً بالا است.

  • آیا عدد اکتان سوخت برای وسایل نقلیه مختلف یکی است؟

پاسخ: نکته مهم دیگر در مورد اکتان این است که تنظیمات مختلف اکتان برای اهداف مختلف استفاده می‏شود. مثلا، درجه اکتان مورد استفاده در سوخت هواپیما با درجه اکتان مورد استفاده در وسایل نقلیه جاده ای متفاوت است.

برای مطالعه در مورد موتور خودرو متوانید به مقاله همه چیز در مورد موتور مراجعه کنید.

بدون کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *